Mac 28 Turbo Engine without Pull Start
.28 High Power Turbo Engine without Pull Start
SKU: TS9580
$219.00
RRP $449.00
In Stock
Mac 28 Turbo Engine without Pull Start
.28 High Power Turbo Engine without Pull Start
HOBAO MAC 28 Turbo Engine (HB-H2801T) is a high-power .28 cubic-inch (4.6cc) nitro engine designed for 1/8 scale RC buggies and monster trucks. This specific version features a turbo plug cylinder head and operates without a pull-start (requiring a starter box)
| SKU | TS9580 |
| Barcode # | 8793000025471 |
| Brand | Hobao |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.004000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.