15S Nitro Engine w/Rotary Carb and Side Exhaust
Small Block Niro Engine
SKU: TS9570
$229.00
RRP $459.00
In Stock
15S Nitro Engine w/Rotary Carb and Side Exhaust
Small Block Niro Engine
Power your RC10GT and other vintage nitro platforms with this exclusive Team Associated small block nitro engine supplied by Team Associated with a full line of parts support. This small block engine features a side exhaust, rotary carb and standard threaded crankshaft (non SG Shaft).
Features
- High Quality ABC Piston / Sleeve Material
- Standard Threaded Crankshaft (non SG Shaft)
- High Compression tapered Piston / Sleeve
- Rotary Carb for vintage platforms
- Side Exhaust
- Machined Blue Engine Head
- High Quality Bearings installed
- Tunable 3 needle Carb (Top end, Bottom End, Idle)
- Stroke volume: 2.49cc Piston Diameter: 15.00mm Piston Stroke: 14.00mm Speed: 28000rpm Horsepower: 0.85hp
- Weight: 203g
| SKU | TS9570 |
| Barcode # | 9351634000005 |
| Brand | Argus |
| Shipping Weight | 0.9000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.004000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.