Argus .21 3P Off-Road RTR Engine with Rotostart
Off Road Argus .21 3P Nitro Engine
SKU: TS9521
$179.00
RRP $369.00
In Stock
Argus .21 3P Off-Road RTR Engine with Rotostart
Off Road Argus .21 3P Nitro Engine
Argus .21 3P Off-Road RTR Engine is a reliable, entry-to-intermediate level 2-stroke nitro glow engine designed specifically as a high-quality replacement or upgrade for 1/8 scale Ready-To-Run (RTR) off-road buggies and truggies. It offers a balance of consistent power and user-friendly operation, making it popular for hobbyists transitioning into nitro vehicles
Specifications:
Displacement 3.45cc
Bore 16.30mm
Stroke 16.80mm
Weight 350g
Ports 3 Ports
Sleeve ABC
Crankshaft Diam 14mm Diameter
Glow Plug Type Standard
Exhaust Rear
Case Material Aluminum
| SKU | TS9521 |
| Brand | Argus |
| Shipping Weight | 0.9000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.004000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.