Argus .21 21K3 Evo 2 Off Road Copetition Turbo Nitro Engine
Competition Argus .21 Nitro Engine for 1:8 RC
SKU: TS9552
$449.00
RRP $899.00
In Stock
Argus .21 21K3 Evo 2 Off Road Copetition Turbo Nitro Engine
Competition Argus .21 Nitro Engine for 1:8 RC
Suits RC Nitro Trucks and Buggies.
The Argus K3 EVO2 (AG-21K3EVO2) is a premium, high-performance .21-class 3-port nitro engine designed for 1/8 off-road RC racing. It features a dynamic equilibrium crankshaft, a ceramic rear ball bearing for smooth operation, and a three-needle carburetor for precise tuning
Specifications
- Displacement: 3.49 cc
- Weight: ~500 grams
- Exhaust: Rear (Turbo)
- Bearings: Ceramic rear ball bearing
| SKU | TS9552 |
| Barcode # | 9351634000005 |
| Brand | Argus |
| Shipping Weight | 0.9000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.004000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.