Force 21R Pro SG Shaft Nitro Engine
Improved .21 Pro Nitro Engine for 1:8 RC
SKU: TS9560
$329.00
RRP $659.00
In Stock
Force 21R Pro SG Shaft Nitro Engine
Improved .21 Pro Nitro Engine for 1:8 RC
Suits RC Nitro Trucks and Buggies.
The Force 21R Pro Engine from Force engines is new and improved featuring several quality improvements over legacy versions
- Rear Cover: Diameter increased to 26mm (up from the former 25.4mm).
- Bearings: Upgraded to a Swiss-made steel rear bearing.
- Aesthetics: Updated CNC head design, colour combinations, and laser etching
Specifications & Features
- Engine Size: .21 cubic inches (3.5cc) racing engine.
- Shaft Type: SG Shaft (Pilot shaft style common in 1/8 buggies and trugettes).
- Cooling Head: Deep fin CNC machined cylinder head for improved heat dissipation.
- Carburettor: 3-needle slide carburettor with interchangeable venturis.
- Exhaust: Rear exhaust configuration.
- Port Design: High-efficiency 3-port/5-port multi-port setups depending on specific sub-variants
| SKU | TS9560 |
| Barcode # | 9351634000005 |
| Brand | Argus |
| Shipping Weight | 0.9000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.004000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.