USB to 6 Pin TTL Serial Converter Breakout Module for Arduino Projects
Connect MCU to your computer easily
SKU: TA0240a
$19.95
RRP $39.95
In Stock
USB to 6 Pin TTL Serial Converter Breakout Module for Arduino Projects
Connect MCU to your computer easily
FT232RL USB to serial 232 TTL adapter module with selectable 3.3V or 5V operation. On board TX/RX indicators. Works with official and cloned Arduino boards.
Features
- Standard interface, compatible with all Arduino controller
- FT232 chip for stable performance
- Power, sending, receiving indicator, working status
- 3.3V and 5V power supply
- Includes USB cable
3 Month Warranty
| SKU | TA0240a |
| Barcode # | 9351634004133 |
| Brand | iduino |
| Shipping Weight | 0.0400kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.090m |
| Shipping Cubic | 0.000252000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.