USB C Rechargeable Digital LCD Metal Vernier Calipers
0 - 150mm Rechargeable Vernier Caliper
SKU: TT6525
$84.95
RRP $179.95
In Stock
USB C Rechargeable Digital LCD Metal Vernier Calipers
0 - 150mm Rechargeable Vernier Caliper
This professional caliper is perfect for getting accurate measurements every time. Whether you're measuring outer or inner diameters, depth, or step dimensions, it covers you. It features a fine adjustment carriage and a locking screw to ensure precision, plus a rechargeable internal battery for convenience.
Specs.
Material: ABS shell and stainless steel
Size: 150mm/6inch
Resolution: 0.01mm / 0.0005in
Screen size, 57x22mm
Rechargable Type C 3.7V 120mah
Usage time: When fully charged, it can last up to 3 - 4 months.
In the box:
- Caliper
- 45cm USB Type-A to Type-C charging cable
- Case
- Manual
| SKU | TT6525 |
| Barcode # | 9351634065790 |
| Shipping Weight | 0.4400kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.270m |
| Shipping Cubic | 0.001188000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.