0-150mm Metal Vernier Calipers with Case
Precision Vernier Caliper
SKU: TT6527
$19.95
RRP $39.95
In Stock
0-150mm Metal Vernier Calipers with Case
Precision Vernier Caliper
Budget friendly 150mm vernier caliper is just what you need for your next precise measuring job. Made from sturdy carbon steel, it measures from 0 to 150mm. With the main scale for whole numbers and the vernier scale for fine adjustments, you can get super precise measurements down to 0.02mm.
Specs.
Material: Carbon Steel
Size: 150mm/6inch
Resolution: 0.02mm / 0.0001in
| Length : 240mm |
| Width : 750mm |
| Height : 10mm |
| Diameter : 80mm |
| Weight : 80g |
| SKU | TT6527 |
| Barcode # | 9351634065790 |
| Shipping Weight | 0.4400kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.270m |
| Shipping Cubic | 0.001188000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.