Cordless Hair Clipper with Digital Display
Hair Clipper Kit
FEATURES:
•Ultra-quiet, powerful performance
• Self-sharpening precision blades
• Ideal for detailing, fades and touch-ups
• Cordless operation with 2400mAh rechargeable battery
• Digital display showing battery level, speed settings and charging status
SPECIFICATIONS:
• Durable zinc alloy body
• LED digital display
• Dual-speed settings: 6500 / 7000 RPM
• Power: 5W
• 2400mAh rechargeable lithium battery
• Charging time: approx. 3 hours
• Working time: up to 200 minutes
• USB-C fast charging cable included
• Accessories: Cleaning brush, oil bottle and 6 guide combs (1.5/3/4.5/6/10/13 mm)
| SKU | GN1085 |
| Barcode # | 9351634093014 |
| Brand | Aus Electronics Direct |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.004000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.