0.3m Anderson Style To XT60 Connector Cable
30cm Anderson Plug Cable with XT60 Lead
SKU: PS6086
$19.95
RRP $39.93
In Stock
0.3m Anderson Style To XT60 Connector Cable
30cm Anderson Plug Cable with XT60 Lead
This XT60 DC adapter allows you to connect to 12V appliances from an Anderson style output. Built with tough 12AWG wire and rated to 50A its ideal for linking batteries, solar panels, fridges, or chargers with XT60 inputs. Compact, flexible, and made to handle high-current off-grid setups.
Specifications
- Length: 300mm
- Cable type: 12AWG twin core
- Input Type: Anderson 50A 2 Pole
- Input Connection: Plug
- Output Connection: Connector
- Output Type: XT60
*Specifications are subject to change without notice.
Click HERE to see other Anderson Cables and Leads
3 Month Warranty
| SKU | PS6086 |
| Barcode # | 9321758265536 |
| Brand | Aus Electronics Direct |
| Shipping Weight | 0.1300kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.001350000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.