ST Rocket 1/10 Stadium Truck Tyre and Wheels Bearing - Pair
Stadium Truck Tire 0 Offset w/ 12mm Hex
SKU: TW0302
$39.95
RRP $79.95
In Stock
ST Rocket 1/10 Stadium Truck Tyre and Wheels Bearing - Pair
Stadium Truck Tire 0 Offset w/ 12mm Hex
Louise Part # LT3208BB
The Louise LT3208BB is a set of ST-Rocket tires premounted on black rims designed for 1/10 scale Stadium Trucks. These wheels feature a bearing-style hub rather than a standard hex drive, making them a direct fit for the front of 2WD models like the Traxxas Stampede or Rustler
- Tire Design: ST-Rocket (on-road/light off-road performance).
- Wheel Type: Black nylon rim with internal bearing mounts.
- Size: 2.8-inch wheel diameter.
- Compound: Soft rubber for enhanced grip
Specifications
Wheel Diameter: 2.8"
Tire Size: \(99.5 \times 52\) mm
Hex Mount: 12 mm
Rim Offset: 0"
Compound: Sport-Soft
| SKU | TW0302 |
| Barcode # | 5413911280570 |
| Brand | Louise |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.008000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.