ST Rocket 1/10 Stadium Truck Tyre and Chrome Wheels 0 Offset - Pair
Stadium Truck Tire 0 Offset w/ 12mm Hex
SKU: TW0306
$39.95
RRP $79.95
In Stock
ST Rocket 1/10 Stadium Truck Tyre and Chrome Wheels 0 Offset - Pair
Stadium Truck Tire 0 Offset w/ 12mm Hex
Louise Part # LT3208C
The Louise RC LT3208C is a set of 1/10 scale "ST-Rocket" stadium truck tires. Pre-mounted on black nylon wheels with a 12mm hex, they feature a 0-offset, making them a popular, ready-to-run upgrade or replacement for 2WD and 4WD RC stadium trucks
Specifications
Wheel Diameter: 2.8"
Tire Size: \(99.5 \times 52\) mm
Hex Mount: 12 mm
Rim Offset: 0"
Compound: Sport-Soft
| SKU | TW0306 |
| Barcode # | 5413911280570 |
| Brand | Louise |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.008000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.