Rechargeable 2W 80 Channel UHF Walkie Talkie Twin Pack
2W 80 Channel UHF CB Radio Tranceiver Two Pack
SKU: AW0028
Rechargeable 2W 80 Channel UHF Walkie Talkie Twin Pack
2W 80 Channel UHF CB Radio Tranceiver Two Pack
2W UHF CB HANDHELD RADIO TWIN PACK - RECHARGEABLE
WITH RECHARGEABLE BATTERIES AND DOCKING STATION
This 2W Handheld UHF CB Radio Twin Pack Rechargeable is a versatile communication tool suitable for a wide range of applications. It features rechargeable batteries, a 2W transmission power, 80 channels, a duplex range extender, 38 CTCSS / 83 DCS interference eliminator codes, automatic squelch control, VOX hands-free capability, and a call tone alert. The radios also have a built-in flashlight and white backlit display for night-time visibility. The included belt clip makes carrying them easy. The radios can be charged via a dual docking station or USB input, and feature low battery alert and power-saving mode for maximum battery life.
- 2 Watt transmission power
- 80 Channels
- CTCSS & DCS codes
- Range extender (duplex mode)
- Channel scan
- Automatic squelch control
- Volume control
- VOX hands-free capable
- Call tone alter
- White backlit display
- Built-in LED flash light
- Button lock
- Belt clip
- Power saving mode
- USB & charging dock
- Rechargeable batteries included
Transmission Power: 2 Watt
Channels: 80
CTCSS / DCS: 38 CTCSS / 83 DCS Codes
Duplex Mode: Yes
Channel Scan: Yes
Squelch Control: Yes
Volume Control: Yes
VOX Hands-Free Capable: Yes
Call Tone Alter: Yes
Button Lock: Yes
Backlit Display: White
Flash Light: Yes, White LED Built-In
Belt Clip: Yes
Power Saving Mode: Yes
Low Battery Alert: Yes
Battery Operated: Yes, 1300mAh Lithium Batteries included.
Rechargeable: Yes, Via Dual Docking Station or Direct USB Input
Inclusions:
- 2x UHF CB radios
- 2x Belt clips
- 2x 1300mAh Rechargeable Lithium Batteries
- 2x USB Cables
- 1x Dual Charging Dock
- 1x AC Power USB Adaptor
| SKU | AW0028 |
| Barcode # | 9338161007387 |
| Brand | Aus Electronics Direct |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.002000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.