Raptor 6 Outlet Switched Surge Protected Power Board w/ QC3.0 USB-A & USB-C PD Charge Ports
With Patented High Surge Protection (525J)
SKU: PB5363a
Raptor 6 Outlet Switched Surge Protected Power Board w/ QC3.0 USB-A & USB-C PD Charge Ports
With Patented High Surge Protection (525J)
The Raptor 6X surge-protected power board features patented, fireproof MOV technology that safeguards your equipment from damaging voltage spikes in under 20 nanoseconds. It includes a high-power 45W USB-C PD port capable of directly charging laptops, tablets, and other devices. The stylish Raptor design offers two widely spaced sockets for bulky power packs and a 1.5 m power lead with a right-angled AC plug for easier placement in tight spaces.
-
Features
- Patented High Surge Protection (525J) with <20 Nano Second Response.
- Fireproof MOV's for Extra Protection.
- Rapid Charge PD 45W USB-C Port.
- Rapid Charge QC 30W USB-A Port.
- Backlit master switch.
- Surge Protection Active Light Bar Indicator.
- 2 Spaced Sockets for Bulky Adaptors.
- 1.5M Extra reach cable with right angled AC plug.
- Built in Overload Protection.
- Handy Mounting Slots on the Back.
Specifications:
Outlet - 6
Switch - 6
Cable -1.5M
Colour - Black
USB - 1x QC3.0 USB-A 30W), 1x USB-C PD (45W)
Cord - 1.5M
Current - 10A
Surge - 525J (<20ns)
Voltage - 240Vac
| SKU | PB5363a |
| Barcode # | 9351634085873 |
| Brand | Aus Electronics Direct |
| Shipping Weight | 0.9800kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.500m |
| Shipping Cubic | 0.005500000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.