MT-Cyclone 2.8" Truck Tyre Sport Black Pair
Replacement Wheels and Tyres to suit RC Trucks
SKU: TW0007
$72.95
RRP $119.95
In Stock
MT-Cyclone 2.8" Truck Tyre Sport Black Pair
Replacement Wheels and Tyres to suit RC Truck
Louis World Part #LT3226B
Tyre
-
Suited Vehicle Type
- Truck
-
Suited Terrain Type
- All Terrain
-
Outer Diameter (mm)
- 122mm
-
Suited Rim Width (mm)
- 67mm
-
Fitment Method
- Glue
Rim
-
Hex Size
- 12mm
-
Attachment Type
- Hex
-
Car Side Outer Diameter (in)
- 2.8in
-
Curb Side Outer Diameter (in)
- 2.8in
-
Car Side Outer Diameter (mm)
- 72mm
-
Curb Side Outer Diameter (mm)
- 72mm
-
Width
- 48mm
-
Off-Set
- 4.5mm
| SKU | TW0007 |
| Brand | Louise |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.008000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.