IP44 Rated 3 Way Power Board with USB A & USB C Charging Ports
IP44 3 Outlet Powerboard with USB A & C Charging Ports
SKU: PB9066
IP44 Rated 3 Way Power Board with USB A & USB C Charging Ports
IP44 3 Outlet Powerboard with USB A & C Charging Ports
3 AC outlet powerboard with 1x USB-A / 1x USB-C charging
WITH IP44 INGRESS PROTECTION ON AC / USB OUTLETS
Featuring three AC mains power sockets, a USB-A charging port, and a USB-C charging port, the ULTRACHARGE UR100/3UHD powerboard allows you to charge and power multiple devices simultaneously. Each AC outlet is equipped with a protective cover, offering IP44-rated resistance against dust and splashes. Ideal for workshops, garages, outdoor setups, or job sites. Its bold black and yellow design enhances visibility and durability.
Features:
- 3x AC mains power sockets (240Vac 10A max).
- Illuminated master switch.
- 3x 1.0mm² cable to 3-pin AC plug (90cm long).
- 1x USB-A and 1x USB-C charging ports (2.4A max).
- IP44-rated AC outlet covers protect against dust and splashes.
- Ideal for workshops, garages, outdoor setups, and job sites.
- Dimensions: 338x68x40mm.
Specifcations:
Type 3 Way
Colour Black
Cord 90cm
USB 1x USB-A, 1x USB-C
USB Outlet 1x USB-A, 1x USB-C
Voltage 240Vac
Length 90cm
Power 10A max
Dimensions 338x68x40mm
| SKU | PB9066 |
| Barcode # | 9351634000005 |
| Brand | Aus Electronics Direct |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.001050000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.