Foldable Bluetooth Headphones with Active Noise Cancellation - White
Wireless ANC Bluetooth Headphones
SKU: AH0039
Foldable Bluetooth Headphones with Active Noise Cancellation - White
Wireless ANC Bluetooth Headphones
Features
•
Built-in ANC microphones with advanced digital active noise cancellation
• Ultra-lightweight and flexible headband for a comfortable, secure fit
• Compatible with 3.5mm AUX wired devices
• Foldable design for easy storage and travel
Specifications:
• Bluetooth version: V6.0
• Transmission range: up to 20 meters
• Battery capacity: 500mAh rechargeable battery
• Standby time: up to 160 hours
• Playback time: up to 58 hours (at 80% volume)
• Charging time: approx. 2 hours
• Charging port: USB-C (5V input)
• Driver unit: 40mm dynamic speaker
• Sensitivity: 100 ± 3dB (SPL at 1kHz)
• Impedance: 32Ω
• Frequency response: 20Hz – 20kHz
3 Month Warranty
| SKU | AH0039 |
| Barcode # | 9351634092949 |
| Brand | Aus Electronics Direct |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.240m |
| Shipping Cubic | 0.004752000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.100m |
| Assembled Height | 0.220m |
| Assembled Width | 0.210m |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.