E3s 240V AC Li-Po & Li-ion Balance Charger for 2s and 3s Battery packs
Compact Intelligent Charger with 2.2A Charge rate
SKU: PS1081a
$39.95
RRP $79.95
In Stock
E3s 240V AC Li-Po & Li-ion Balance Charger for 2s and 3s Battery packs
Compact Intelligent Charger with 2.2A Charge rate
This compact intelligent 2 and 3 cell battery pack Li-Po (Lithium Polymer), LiHV (Lithium High Voltage) and Li-ion (Lithium Ion) balance charger will charge your RC Drones, Trucks, Boat, Plane, etc rechargeable batteries. With a 2.2A charge rate and intelligent design, it will charge your battery pack safer and quicker than the standard charger provided in RTR RC products. 240V rated, it comes with a figure 8 IEC C7 cable for mains connection.
Specifications:
AC Input - 100-240VC,50-60Hz
Battery Type - LiPo
Cell Count - 2-3 cells
Charge Current - 2.2A Max
Cell Terminate Voltage - 4.2V ± 0.02V
Circuit Power - 11W ± 10%
3 Month Warranty
| SKU | PS1081a |
| Barcode # | 9351634019410 |
| Brand | SkyRC |
| Shipping Weight | 0.2400kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.000936000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.