2m IEC C7 R/A Fig 8 Olug to 240V R/A Mains Plug Power Cable
Replacement IEC Power Cable for your electronic devices
SKU: PS3780
$7.50
RRP $14.95
In Stock
2m IEC C7 R/A Fig 8 Olug to 240V R/A Mains Plug Power Cable
Replacement IEC Power Cable for your electronic devices
Quality light duty Australian SAA Approved 2 metre long Right Angle IEC C7 to a Right Angle 240V Plug Power Cable for Power Adaptors and other electronics appliances.
This IEC C7 (figure 8 / 2 pin) power cord is used to power many domestic and commercial appliances, chargers, laptop power supplies and more. This power cord is not earthed - 2 pin only.
Features
- Fitted with IEC C7 connector and standard Australian 2 pin mains plug with earthing pin.
- 2 metre length.
- 2 x 0.75mm2 conductors
- Electrical authority approved.
- AS/NZS standards compliant for connectors & cable.
| SKU | PS3780 |
| Barcode # | |
| Brand | Aus Electronics Direct |
| Shipping Weight | 0.1600kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.000840000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
You May Also Like
Others Also Bought
This category is empty! Please try another category or use our search function to find what you are looking for. If you require further assistance please contact us.