20W Slim USB-C PD Quick Charge USB Port Mains Wall Charger
Slim 20W USB-C PD Wall Charger
SKU: PS3600a
20W Slim USB-C PD Quick Charge USB Port Mains Wall Charger
Slim 20W USB-C PD Wall Charger
Super charge your USB-PD enabled electronic devices with this Slimline 20W Type C USB-C Mains charger.
This USB C Power Adapter Charger supports Fast Charge for iPhones and other compatible devices. Smart circuitry delivers optimal charging for connected devices. Designed to be travel friendly as it is compact and lightweight.
Features:
-
• Supports Multi-model quick charge by PD3.0
• Input voltage: 100-240V, ac 50/60Hz, 0.36A Max.
• USB-C Output: 5V/3A, 9V/2.22A, 12V/1.67A
• Max output power: 20W Max.
• Compact and lightweight — perfect for travel and business use
• Compatible with most USB-C devices
• Dimensions: 39 × 19 × 62.2 mm
• Certified to Australian Safety Standards
Fast, Safe & Travel-Ready
• Support Multi-model quick charge by PD3.0
• Input voltage: 100-240V, ac 50/60Hz, 0.6A Max.
• USB-C Output(max.): 5V/3A, 9V/2.22A, 12V/1.67A
• Max output power: 20W Max.
• Supports Fast Charge for iPhone and other compatible devices
• Mini size design, Easy to carry, ideal for travel and business
CLICK HERE TO SEE OTHER USB POWER ADAPTERS IN OUR RANGE
3 Month Warranty
| SKU | PS3600a |
| Barcode # | |
| Brand | Aus Electronics Direct |
| Shipping Weight | 0.0700kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000765000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.