1W 80 Channel UHF Walkie Talkie Twin Pack
1W 80 Channel UHF CB Radio Tranceiver Two Pack
SKU: AW0026
1W 80 Channel UHF Walkie Talkie Twin Pack
1W 80 Channel UHF CB Radio Tranceiver Two Pack
1W UHF CB HANDHELD RADIO TWIN PACK
SOLD AS A PACK OF TWO
This 1W Handheld UHF CB Radio Twin Pack is a versatile communication tool suitable for a wide range of applications. It features a 1W transmission power, 80 channels, a duplex range extender, 38 CTCSS / 61 DCS interference eliminator codes, automatic squelch control, VOX hands-free capability, and a call tone alert. The radios also have a built-in flashlight and white backlit display for night-time visibility. The included belt clip makes them easily accessible and powered by 3 x AAA batteries (not included).
- 1 Watt transmission power.
- 80 Narrow Band Channels.
- Automatic squelch control.
- 38 CTCSS & 61 DCS codes.
- Duplex range extender.
- Channel scan function.
- VOX hands-free capable.
- White backlit display to show channel number.
- Volume control.
- Call tone alter.
- Built-in LED flash light.
- Button lock & Belt clip.
- Battery operated (Requires 3x AAA batteries per radio not included).
Frequency Range UHF: 476.4250-477.4125MHz
Channel Capacity: 80 channels
Sub-code CTCSS 38 and DCS 61 sub-codes
Transmission Power: 1 Watt
Battery Type: 3x AAA Batteries Each (Not Included)
| SKU | AW0026 |
| Barcode # | 9338161007387 |
| Brand | Aus Electronics Direct |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.002000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.