18V DC 3A Power Adapter with 2.1 DC plug
Power your electronics device with this 18V power supply
SKU: PS2729a
$34.95
RRP $69.95
In Stock
18V DC 3A Power Adapter with 2.1 DC plug
Power your electronics device with this 18V power supply
18V DC, 2.8 Amp switch mode plug pack supplied with a fixed positive to tip 2.1mm DC jack (2.1ID x 5.5OD x 10L). Compact design with high current regulated output. Energy authority approved. MEPS approved.
Features
- Australian standards compliant
- Suitable for a range of electronic devices
- Compatible with Australian mains power point
2.1mm DC Plug with Centre Positive
Specifications
- Input voltage: 100-240V AC
- Input current: 1.8A
- Output: 18VDC @ 3A
- Ouput wattage: 54W
- Frequency: 50-60Hz
- Efficiency Level: VI
- Output voltage tolerance: ±5%
- Low standby power: 0.3W Max
- Operation temperature: 0°C to 40°C at maximum load
- Storage temperature: -20°C to 85°C
- Humidity: 5% to 95% non-condensing
- Cable Length: 1.8m
- Dimensions: 56W x 92.7H x 33.6D mm
*Specifications are subject to change without notice.
Check out our range of DC Plug Adapters to suit your electronic device
3 Month Warranty
| SKU | PS2729a |
| Barcode # | 9321758264539 |
| Brand | Aus Electronics Direct |
| Shipping Weight | 0.2200kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.000858000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
