140A Surface Mount Circuit Breaker
Ultra Responsive Circuit Breakers
SKU: CB0059
$39.95
RRP $79.95
In Stock
140A Surface Mount Circuit Breaker
Ultra Responsive Circuit Breakers
High temperature thermal fuse.
4mm heavy duty screw terminals.
Release button opens circuit.
Specifications:
- 12V and 24V applications
- Push button test
- Lever reset
- Suits vehicles, etc.
| SKU | CB0059 |
| Barcode # | 9351634066902 |
| Brand | Aus Electronics Direct |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.