120A 32V DC Panel Mount Circuit Breaker
120A Panel Mounted Circuit Breakers
SKU: CB0062
$49.95
RRP $99.95
In Stock
120A 32V DC Panel Mount Circuit Breaker
120A Panel Mounted Circuit Breakers
The reset switch is high grade and will not fail in a short period unlike other units in the market. It has a protective plastic cover to prevent accidental shortage. Incorporates multi-wire gauge inputs and outputs, perfect for high end car audio installations, automotive wiring or solar installations. Terminals are platinum plated. Not IP rated for water or dust protection.
Features:
- Rated maximum 120A current
- Rated maximum voltage 32VDC
- Trip-free operation
- Built-in brass block suits 0AWG wire
- Switchable/manual push-to-trip operation
- Visible trip indication
- Prominent trip/circuit breaker button
Specifications
| DC Voltage : 12V, 24V |
| Circuit Breaker Type : High current |
| Circuit Breaker Current : 60mA |
| Circuit Breaker Pole Count : 1 units |
| Width : 85mm |
| Height : 68mm |
| Depth : 35mm |
| SKU | CB0062 |
| Barcode # | 9351634085750 |
| Brand | Aus Electronics Direct |
| Shipping Weight | 0.0486kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.