10mm Black Silicone Heat Shrink 3 Metre Lenght
Highly flexible Non-toxic biocompatible Heatshrink
SKU: TT5726
10mm Black Silicone Heat Shrink 3 Metre Lenght
Highly flexible Non-toxic biocompatible Heatshrink
PRE-CUT 3 METRE LENGTHS
Highly flexible with outstanding UV, Ozone, Chemical and heat resistance. Non-toxic biocompatible.
Specialised insulation solution designed for demanding environments where both thermal resistance and fire safety are critical. Biocompatible for safe use around foods and medical applications.
Silicone heat shrinkable tubes are durable, versatile, and suitable for various industries. They offer resistance to extreme temperatures, chemical and weather conditions, making them ideal for medical equipment, aerospace, military, automotive, and electronics. Their adaptability and protective features make them essential in cable management and insulation solutions.
- Made from silicone rubber for high elasticity
- Excellent flexibility and durability in harsh conditions.
- Flame Retardant, Self-extinguishing
- High Temperature Resiliance -75°C to +200°C
- Shrink Ratio from 1.5:1 to 1.75:1
- Superiour Chemical, UV, Weather Resistance
- Biocompatibility & Low Toxicity
- Lab, Medical, Food-Grade applications
| SKU | TT5726 |
| Barcode # | 9351634085606 |
| Brand | Aus Electronics Direct |
| Shipping Weight | 0.2100kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.500m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.030000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.