08010C HSP 2.8" Off Road Tyres on White Spoke Rims
Replacement Part HSP Wheels and Tyres to suit Wolverine
SKU: TS3100a
$49.95
RRP $99.95
In Stock
08010C HSP 2.8" Off Road Tyres on White Spoke Rims
Replacement Part HSP Wheels and Tyres to suit Wolverine
HSP Part # 08010C
Specifications:
Tyre
-
Suited Vehicle Type
- Truck
-
Suited Terrain Type
- Off-Road
-
Outer Diameter (mm)
- 117mm
-
Suited Rim Width (mm)
- 50mm
-
Fitment Method
- Glue
Rim
-
Hex Size
- 12mm
-
Suited Vehicle Type
- Truck
-
Attachment Type
- Hex
-
Car Side Outer Diameter (in)
- 3.1in
-
Curb Side Outer Diameter (in)
- 3.1in
-
Car Side Outer Diameter (mm)
- 80mm
-
Curb Side Outer Diameter (mm)
- 80mm
-
Width
- 50mm
-
Tyre Attachment Method
- Glue
| SKU | TS3100a |
| Barcode # | 9351634049127 |
| Brand | HSP |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000300000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.