0.5W 80 Channel UHF CB Radio Walkie Talkie Twin Pack
0.5W 80 Channel UHF Tranceiver Twin Pack
SKU: AW0008
0.5W 80 Channel UHF CB Radio Walkie Talkie Twin Pack
0.5W 80 Channel UHF Tranceiver Twin Pack
This 0.5W Handheld UHF CB Radio Twin Pack is a versatile communication tool suitable for a wide range of applications. It features a 0.5W transmission power, 80 channels, a duplex range extender, 38 CTCSS interference eliminator codes, automatic squelch control, VOX hands-free capability, and a call tone alert. It also has a built-in flashlight and white backlit display for night-time visibility. The compact radios are easy to carry with a belt clip and are powered by 3x AAA batteries (not included).
- 0.5 Watt transmission power.
- Durable rugged compact design with belt clip.
- Duplex (Range extender) 80 Narrow band channels 477MHz UHF
- 38 Interference eliminator codes CTCSS
- Automatic Squelch control
- Backlit LCD Display with Channel display
- Channel scan
- VOX hands-free capable
- Built-in LED flash light
- Volume control
- Call tone alter
- Belt clip
- Power saving mode
- Battery operated (Requires 3 x AAA batteries per radio not included)
Frequency Range UHF: 476.4250-477.4125MHz
Channel Capacity: 80 channels
Sub-code CTCSS 38 Codes
Transmission Power: 0.5 Watt
Battery Type: 3x AAA Batteries Each (Not Included)
Dimensions: 45x112x32mm (per unit)
| SKU | AW0008 |
| Barcode # | 9351634072408 |
| Brand | Aus Electronics Direct |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.002000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.