Nitro Hyper 10SC 1:10 RC Short Course Truck w/ .18 Engine & 2.4GHz Radio Controller RTR
Ready to run nitro powered RC Short Course Truck
SKU: TR5080
Nitro Hyper 10SC 1:10 RC Short Course Truck w/ .18 Engine & 2.4GHz Radio Controller RTR
Ready to run nitro powered RC Short Course Truck
The short course class has taken off has quickly become one of the most populr racing classes around. Now HoBao is bringing that excitement to nitro tracks with the HoBao Hyper 10SC Nitro,now available in a RTR kit.
This 1/10th scale 4 wheel drive truck has been designed for the serious competitive racer. The truck is right at home on the track running with 1/8th scale nitros and electrics.
This kit comes 100% pre-assembled and includes a .18 engine, servos, tuned pipe, HoBao tyres, and painted bodyshell. Just plug in the battery and you're ready to go.
Requires:
Nitro Fuel
Glow Starter & Charger
12x AA Batteries
Glow plug
CLICK HERE TO SEE FULL RANGE OF PETROL POWERED NITRO RC CARS, TRUCKS AND BUGGY
| SKU | TR5080 |
| Barcode # | 9351634041732 |
| Brand | VRX |
| Shipping Weight | 4.2000kg |
| Shipping Width | 0.320m |
| Shipping Height | 0.210m |
| Shipping Length | 0.670m |
| Shipping Cubic | 0.045024000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.