0.3m Anderson Style To 2 Pin SAE Bullet Connector Cable
30cm Anderson Plug Cable with SAE Bullet Connector Lead
SKU: PS6088
$29.95
RRP $59.95
In Stock
0.3m Anderson Style To 2 Pin SAE Bullet Connector Cable
30cm Anderson Plug Cable with SAE Bullet Connector Lead
A versatile adapter cable to connect between SB50 50A style Anderson connections and 2-pin SAE bullet connections often found on battery charger outputs. This cable can interface your battery charger to your battery box to charge your battery directly. Current draw 10A max.
Click HERE to see other Anderson Cables and Leads
3 Month Warranty
| SKU | PS6088 |
| Barcode # | 9321758259269 |
| Brand | Aus Electronics Direct |
| Shipping Weight | 0.1300kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.001350000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.