Black 2.4mm Adhesive Heat Shrink Tubing 1m Length
Heatshrink with hot melt glue for water tight seal
SKU: TT5700
$3.95
RRP $9.95
In Stock
Black 2.4mm Adhesive Heat Shrink Tubing 1m Length
Heatshrink with hot melt glue for water tight seal
Dual wall heat-shrinkable tube is made of the high quality polymer layer with hot melt adhesive inner layer. When exposed to heat source, the inner layer begin to melt and flow. When it cools down, inner layer forms an adhesion layer between the tubing and the component or wire. This provides a water-tight seal and protection for the connectors or wire. Available in
Available in any length required, cut to order.
- Dual wall extra strength polymer
- Hot melt adhesive inner sleeve
- Long-term water tight seal
- Price is per metre
- Sold cut-to-length
Nominal 2.4mm
Ø when shrunk:0.8mm
Please Note: Glue backed heat shrink is ideal for minimising cable movement and reducing moisture ingress into cable joins and plugs.
| SKU | TT5700 |
| Barcode # | 9351634085606 |
| Brand | Aus Electronics Direct |
| Shipping Weight | 0.2100kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.500m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.030000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.