Aquapod Bottle Rocket Launcher with Air Pump
Hydropod Bottle Rocket Launcher with Air Pump
SKU: TR7130
Aquapod Bottle Rocket Launcher with Air Pump
Assemble, Learn and Play
The Hydropod is the most exciting and safest bottle rocket launcher ever. All you need is any 2 litre plastic soft-drink bottle with a bit of water in it and pump it up using the supplied air pump. By using a safety pull rope; you can launch a bottle up to 30 metres in the air. It has a built in safety-valve that releases pressure to help keep everyone safe from over-pressurizing the entire system. The Hydropod is built to last with high quality durable plastic. Includes air pump and safety pull rope.
Warning: This is not a toy. This is intended to be an educational kit which demonstrates a science principle in a fun way. To be used under direct supervision of an adult. Read all instructions before you start.
Specifications
| Packaged Volume : 15.34l |
| Packaged Weight : 0.87kg |
| Packaged Length : 34.7cm |
| Packaged Width : 27.8cm |
| Packaged Height : 15.9cm |
| Height : 230mm |
| Weight : 1.3kg |
| Diameter : 280mm |
| Make of outer material : Plastic |
| SKU | TR7130 |
| Barcode # | 9351634068951 |
| Brand | Aus Electronics Direct |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.380m |
| Shipping Cubic | 0.017442000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Aus Electronics Direct users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.